۱۱ نشانه عزت نفس پایین

عزت نفس به احساس کلی یک فرد از ارزش خود اشاره دارد. این اساساً نظر شما در مورد خودتان است. این می تواند طیفی از عوامل مانند احساس هویت، اعتماد به نفس شما، احساس شایستگی و احساس تعلق را در بر گیرد. نقش مهمی در زمینه های مختلف زندگی ایفا می کند، به همین دلیل است که داشتن عزت نفس پایین می تواند یک مشکل جدی باشد.

عزت نفس چیزی فراتر از دوست داشتن خود است، بلکه به این معناست که باور داشته باشید سزاوار عشق هستید و برای افکار، احساسات، نظرات، علایق و اهداف خود ارزش قائل شوید.

داشتن عزت نفس نه تنها بر احساس و رفتار شما در مورد خود تأثیر می گذارد، بلکه می تواند در نحوه رفتار شما با دیگران نیز نقش داشته باشد. این می تواند بر انگیزه شما برای دنبال کردن چیزهایی که در زندگی می خواهید و توانایی شما برای ایجاد روابط سالم و حمایتی تأثیر بگذارد.

نشانه های عزت نفس پایین

عزت نفس ضعیف می تواند بر افکار، احساسات و الگوهای رفتاری فرد تأثیر بگذارد. گاهی اوقات این علائم می توانند آشکارتر باشند، اما در برخی موارد می توانند بسیار ظریف تر باشند.

برخی از افراد با عزت نفس پایین در مورد خود منفی صحبت می کنند، در حالی که برخی دیگر تلاش خود را می کنند تا مطمئن شوند که دیگران از آنها راضی هستند. در هر صورت، این فقدان ارزش و ارزش شخصی می تواند تأثیر منفی جدی بر زندگی و سلامتی فرد داشته باشد.

برخی از علائم رایج عزت نفس پایین در زیر بیان شده است.

اعتماد به نفس ضعیف

افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، عزت نفس پایینی دارند و بالعکس. ۱ اعتماد به نفس به خود و توانایی هایتان به شما این امکان را می دهد که بدانید می توانید برای مدیریت موقعیت های مختلف به خودتان تکیه کنید.

این اعتماد به نفس به این معنی است که شما در پیمایش چیزهای مختلفی که ممکن است در زندگی با آنها روبرو شوید احساس راحتی و اعتماد به نفس داشته باشید، که می تواند نقش مهمی در رفاه کلی شما داشته باشد.

عزت نفس پایین می تواند در ایجاد این کمبود اعتماد به نفس نقش داشته باشد، اما اعتماد به نفس ضعیف نیز می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن عزت نفس ضعیف شود. یافتن راه هایی برای به دست آوردن اعتماد به نفس و توانایی هایتان می تواند مفید باشد. کسب و تمرین مهارت های جدید یکی از تاکتیک هایی است که ممکن است برای تقویت اعتماد به نفس و عزت نفس خود تلاش کنید.

عدم کنترل

افرادی که عزت نفس پایینی دارند اغلب احساس می کنند که کنترل کمی بر زندگی خود یا اتفاقاتی که برایشان می افتد ندارند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها احساس می کنند توانایی کمی برای ایجاد تغییرات در خود و یا در جهان دارند. از آنجایی که آنها منبع کنترل بیرونی دارند، ممکن است احساس کنند که قادر به انجام هر کاری برای رفع مشکلات خود نیستند.

تحقیقات نشان داده است که در شرایطی که افراد کنترل چندانی بر آنچه اتفاق می‌افتد ندارند، داشتن عزت نفس بالاتر می‌تواند به کاهش برخی از اثرات منفی این از دست دادن کنترل کمک کند، که در نهایت به سلامت روان کمک می‌کند.

 

اگر با احساس اینکه کنترلی بر زندگی یا موقعیت خود ندارید، دست و پنجه نرم می کنید، یافتن راه هایی برای بهبود عزت نفس می تواند برای رفاه شما مفید باشد.

 

مقایسه اجتماعی منفی

مقایسه اجتماعی گاهی اوقات می تواند کارکرد مثبتی داشته باشد و احساس فرد را نسبت به خود تقویت کند. با این حال، مقایسه خود با دیگران نیز می تواند در آسیب رساندن به عزت نفس نقش داشته باشد. افراد با عزت نفس پایین ممکن است بیشتر درگیر آنچه به عنوان مقایسه اجتماعی صعودی شناخته می‌شود یا خود را با افرادی که فکر می‌کنند بهتر از خودشان هستند مقایسه کنند.

مقایسه اجتماعی صعودی همیشه بد نیست. گاهی اوقات این مقایسه ها می تواند منبع اطلاعات و الهام بخشی برای بهبود باشد. با این حال، وقتی افراد با احساس ناتوانی یا ناامیدی مواجه می شوند، می تواند عزت نفس را مهار کند.

رسانه های اجتماعی نیز ممکن است در چنین مقایسه هایی نقش داشته باشند. اگر اغلب خود را به طور نامطلوب با افرادی در سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام مقایسه می کنید، ممکن است عزت نفس شما شروع به ضربه زدن کند.

مشکل در درخواست آنچه نیاز دارید

وقتی شخصی اعتماد به نفس پایینی دارد، ممکن است برای درخواست آنچه نیاز دارد دچار مشکل شود. از آنجا که عزت نفس آنها پایین است، ممکن است احساس کنند که شایسته کمک نیستند. آنها همچنین ممکن است از نیاز به کمک و حمایت احساس خجالت یا بی کفایتی کنند. از آنجایی که آنها خواسته های خود را در اولویت قرار نمی دهند، در هنگام نیاز برای اثبات خود تلاش می کنند.

ببینم!  5  دلیل مهم بودن احساسات

نگرانی و شک به خود

حتی پس از تصمیم گیری، افرادی که ارزش خود پایینی دارند اغلب نگران این هستند که انتخاب اشتباهی انجام داده اند. آنها به نظرات خود شک دارند و اغلب ممکن است به جای پایبندی به انتخاب های خود، از آنچه دیگران فکر می کنند، چشم پوشی کنند.

این اغلب می تواند منجر به حدس و گمان زیاد و شک به خود شود، که تصمیم گیری در مورد زندگی خود را برای افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند دشوارتر می کند.

مشکل در پذیرش بازخورد مثبت

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ که در مجله تجربی روانشناسی اجتماعی منتشر شد، نشان داد که عزت نفس پایین به طور مستقیم با ناتوانی در پذیرش یا استفاده از تعریف و تمجیدهای دیگران مرتبط است.

از آنجایی که آنها نظر مثبتی در مورد خود ندارند، افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند پذیرش تعریف و تمجید از دیگران دشوار است.

این بازخورد مثبت اغلب با سوء ظن و بی اعتمادی مواجه می شود. این کلمات تکمیلی با w هماهنگ نیستندبه خاطر باورهایشان در مورد خودشان، بنابراین افرادی که مشکل عزت نفس دارند حتی ممکن است احساس کنند که طرف مقابل خود بی‌رحمانه یا حتی ظالم است.

خودگویی منفی

عزت نفس پایین باعث می شود که افراد به جای نقاط قوت خود، بر معایب خود تمرکز کنند. به‌جای اینکه خود را با خودگفتاری مثبت بسازند، به نظر می‌رسد همیشه چیزهای منفی درباره خود دارند. آنها خود را سرزنش می کنند، زمانی که همه چیز اشتباه می شود و همیشه در برخی از جنبه های خود ایراد می گیرند، خواه ظاهر، شخصیت یا توانایی هایشان باشد.

ترس از شکست

از آنجایی که به توانایی های خود اعتماد ندارند، افراد با عزت نفس پایین در توانایی خود برای رسیدن به موفقیت شک دارند. در حالی که ممکن است از شکست ترس داشته باشند، تمایل دارند یا از چالش ها اجتناب کنند یا بدون اینکه واقعاً تلاش کنند سریع تسلیم شوند.

این ترس از شکست را می توان در رفتارهایی مانند رفتار کردن در زمانی که همه چیز اشتباه می شود یا به دنبال راه هایی برای پنهان کردن احساس بی کفایتی مشاهده کرد. افراد ممکن است بهانه بیاورند، عوامل خارجی را سرزنش کنند، یا سعی کنند اهمیت کار را کم اهمیت جلوه دهند.

چشم انداز ضعیف

ارزش خود پایین همچنین باعث می شود افراد احساس کنند که شانس کمی برای بهتر شدن آینده وجود دارد. این احساسات ناامیدی می تواند برای افراد دارای عزت نفس پایین، انجام رفتارهایی را که تغییرات مثبتی در زندگی آنها ایجاد می کند، دشوار کند.

خود خرابکاری نیز روشی رایج برای مقابله با چنین احساساتی است. با یافتن موانعی برای جلوگیری از موفقیت، افراد با عزت نفس پایین می توانند مقصر دیگری را برای آنچه که به عنوان کاستی های خود می بینند، بیابند.

فقدان مرز

توانایی ایجاد مرزها اغلب در اوایل زندگی ایجاد می شود. کودکانی که مراقبانی دارند که به آنها نشان می دهد مورد احترام و ارزش هستند، احتمالاً می توانند مرزهای خوبی در روابط بزرگسالان ایجاد کنند. همچنین احتمال بیشتری دارد که به طور کلی دیدگاه مثبت تری نسبت به خود داشته باشند.

افرادی که برای خود ارزشی قائل نیستند ممکن است در تعیین حد و مرز با افراد دیگر دچار مشکل شوند. آنها ممکن است احساس گناه یا ترس داشته باشند که اگر بخواهند مرزی ایجاد کنند یا حفظ کنند، دیگر آنها را دوست نخواهند داشت.

وقتی افراد به مکان و زمان یک فرد احترام نمی گذارند، این می تواند مشکلاتی ایجاد کند. فقدان احترام نه تنها بر استرس می افزاید، بلکه ممکن است باعث شود فرد احساس ارزشمندی کمتری کند.

تلاش برای راضی کردن دیگران

خوشایند مردم نیز می تواند یکی دیگر از علائم رایج عزت نفس پایین باشد. به منظور به دست آوردن اعتبار خارجی، افرادی که احساس خوبی نسبت به خود ندارند، ممکن است فراتر از آن عمل کنند تا مطمئن شوند که دیگران راحت و خوشحال هستند. این اغلب شامل نادیده گرفتن نیازهای خود، بله گفتن به چیزهایی است که ممکن است مایل به انجام آن نباشند، و احساس گناه در مورد نه گفتن.

تاثیر عزت نفس پایین

تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس پایین با تعدادی از مشکلات سلامت روان مرتبط است، از جمله:

 • اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • پریشانی احساسی
 • اختلال هراس
 • رفتارهای پرخطر۶
 • اختلال اضطراب اجتماعی ۷
 •  مصرف مواد
 • فشار

عزت نفس پایین می تواند رسیدن به اهداف و ایجاد روابط سالم و حمایتی را دشوارتر کند. همچنین می تواند در ایجاد برخی از مشکلات و شرایط سلامت روان از جمله اضطراب و افسردگی نقش داشته باشد.

ببینم!  دوره رفتار بالغانه

تحقیقات همچنین نشان داده است که افرادی که عزت نفس پایینی دارند نیز بیشتر در معرض خطر تفکر خودکشی هستند.

همچنین داشتن عزت نفس پایین می تواند افراد را نسبت به انتقاد یا طرد شدن حساس تر کند. در جایی که فردی با عزت نفس بالا احتمالاً می‌تواند بازخورد منفی را از بین ببرد، کسی که ارزش خود ضعیفی دارد ممکن است آن را بیشتر شخصی بگیرد. این همچنین می‌تواند باعث شود افرادی که مشکلات عزت نفس دارند، در هنگام مواجهه با چالش‌ها یا موانع، تسلیم شوند.

تحقیقات نشان داده است که افراد با عزت نفس پایین معمولاً رفتارهایی را انجام می دهند که برای کمک به حفظ ارزش خود محدود آنها طراحی شده است. اقداماتی مانند غمگین شدن یا عبوس شدن برای جلب حمایت دیگران طراحی شده است.

متأسفانه این رفتارها نتیجه معکوس دارند. به جای دریافت حمایت و تشویقی که برای تقویت عزت نفس خود نیاز دارند، در نهایت واکنش های منفی از سوی افراد دیگر ایجاد می کنند.

راه حل ها

عزت نفس پایین می تواند بر رفاه عاطفی شما تأثیر بگذارد، بنابراین مهم است که اقداماتی را برای رفع احساس خود و دریافت حمایت مورد نیاز انجام دهید. ایجاد عزت نفس زمان می برد، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای محافظت از سلامت روانی خود در حالی که در حال انجام اقداماتی برای بهبود عزت نفس خود هستید، انجام دهید. کارهایی که می توانید انجام دهید ممکن است کمک کند عبارتند از:

بر افکار امیدوارکننده تمرکز کنید

هر روز زمان کمی را صرف تمرکز بر افکار مثبت و امیدوارکننده کنید. به چیزهای کوچکی که در آنها مهارت دارید توجه کنید و به خودتان اجازه دهید به آنها افتخار کنید. به زمان‌هایی در گذشته فکر کنید که از پس آن برآمده‌اید و به خود یادآوری کنید که اگرچه ممکن است در حال حاضر بهترین احساس را نداشته باشید، اما توانایی و قدرت لازم برای عبور از آن را دارید.

مراقب خودت باش

عزت نفس ضعیف گاهی اوقات باعث می شود احساس کنید که شایسته مراقبت و توجه نیستید. روی یادآوری اینکه به مراقبت نیاز دارید کار کنید و به دنبال کارهایی باشید که می توانید برای نشان دادن مهربانی انجام دهیدبرای خودتان، مهم نیست که چقدر کوچک هستند. مدتی را صرف انجام کاری کنید که از آن لذت می برید. لحظاتی استراحت و آرامش را به خود اختصاص دهید.

سرمایه‌گذاری روی مراقبت و آسایش خودتان یک لذت یا پاداشی نیست که باید به دست آورید – برای سلامت جسمی و روانی شما کاملاً حیاتی است.

کمی پشتیبانی خارجی دریافت کنید

مبارزات خود را با شخص دیگری که می تواند حمایت بی قید و شرط ارائه دهد به اشتراک بگذارید. این ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده باشد، اما می تواند فردی مانند یک پزشک، درمانگر، معلم یا عضو روحانی نیز باشد.

داشتن شبکه ای از افراد دلسوز که برای شما ارزش قائل هستند و از شما می خواهند برای خودتان ارزش قائل باشید، می تواند برای بهبود عزت نفستان مفید باشد.

چگونه عزت نفس ایجاد کنیم

اگر با عزت نفس پایین دست و پنجه نرم می کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به بهبود احساس خود در مورد خودتان انجام دهید. برخی از این استراتژی ها عبارتند از:

به افکار خود توجه کنید

شروع به توجه به افکار منفی خودکاری که هر روز دارید، کنید. هنگامی که افکار منفی به وجود می آیند، مهم است که برای شناسایی فعال تحریف های شناختی و جایگزینی تفکر غیر مفید با تفکر مثبت تلاش کنید.

خودت را ببخش

اگر تمایل دارید در مورد اشتباهات یا شکست های خود نشخوار فکر کنید، مهم است که یاد بگیرید چگونه خود را ببخشید و ادامه دهید. انجام این کار می تواند شما را بر روی کارهایی که می توانید در آینده بهتر انجام دهید به جای چیزهای منفی که در گذشته اتفاق افتاده است متمرکز کند.

پذیرش خود را تمرین کنید

مهم است که این ایده را کنار بگذارید که برای داشتن ارزش باید کامل باشید. روی پذیرش آنچه امروز هستید کار کنید. این بدان معنا نیست که شما اهداف یا چیزهایی ندارید که ممکن است بخواهید روی آنها کار کنید، اما مهم است که بدانید دقیقاً همانطور که اکنون هستید ارزش عشق و احترام را دارید – از طرف خود و دیگران. .

برای خودت ارزش قائل باش

زمانی را صرف فکر کردن در مورد چیزهایی که انجام داده اید و چیزهایی که به آنها افتخار می کنید بگذرانید. به خود اجازه دهید بدون مقایسه یا تمرکز بر چیزهایی که دوست دارید تغییر دهید، ارزش و استعدادهای خود را قدردانی کنید.

ببینم!  سریال صوتی جریان زندگی - قسمت ۵

برای اینکه برای خود ارزش قائل شوید، نیازی نیست که بهتر باشید، اما یادگیری ارزش گذاری برای خود می تواند به شما کمک کند تا برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.

این می تواند مفید باشد که در مورد خود مانند یک دوست فکر کنید. با کسی که به او اهمیت می دهید و در موقعیت مشابهی قرار داشت چگونه رفتار می کنید؟ در بسیاری از موارد، ممکن است متوجه شوید که به آنها درک، صبر، همدلی و مهربانی می دهید—بنابراین مهم است که به جای اینکه خودتان را مورد ضرب و شتم قرار دهید، همان حمایت بی قید و شرط را از خود نشان دهید.

راه هایی برای افزایش عزت نفس پایین

در اینجا چند نکته وجود دارد که چگونه می توانید عزت نفس خود را ایجاد کنید:

 • کاری انجام دهید که احساس خوبی به شما بدهد.
 • از نظر بدنی فعال بمانید – ورزش می تواند به بهبود خلق و خوی کمک کند.
 • در مورد چیزی که در آن مهارت دارید فکر کنید.
 • یک دفتر خاطرات سپاسگزاری داشته باشید.
 • یک فکر منفی را به چالش بکشید.
 • زمانی را با افرادی بگذرانید که به شما احساس خوبی نسبت به خودتان می دهند.
 • برای کمک به دیگران داوطلب شوید.
 • به یاد داشته باشید که همه اشتباه می کنند.
 • دستاوردهای خود را جشن بگیرید، چه دستاوردهای بزرگ و چه کوچک.

عزت نفس نقش مهمی در توانایی شما برای پیگیری اهداف، ایجاد روابط سالم و احساس خوبی نسبت به آنچه که هستید ایفا می کند. در حالی که همه گاهی با اعتماد به نفس خود دست و پنجه نرم می کنند، عزت نفس پایین می تواند بر توانایی شما برای احساس شادی تأثیر بگذارد و حتی می تواند شما را مستعد ابتلا به بیماری های روانی مانند اضطراب و افسردگی کند.

اگر علائم عزت نفس ضعیف را تجربه می کنید، راه هایی وجود دارد که می توانید از آنها کمک بگیرید. می توانید در دوره های من با من و شخصیت قدرتمند شرکت کنید و روی این موضوع عمیق و عالی کار کنید و رشد کنید. 

تغییر دیدگاه خود نسبت به خودتان ممکن است کمی زمان و تلاش ببرد، اما با گذشت زمان می توانید یاد بگیرید که خودتان را بهتر ببینید و از آنچه هستید قدردانی کنید.

دوره من با من (دوره پایه عزت نفس)
رابطه‌ات با خودت چطوره؟ حالت با خودت خوبه؟ می خوای بدونی از کجا بفهمی حالت با خودت خوب هست یا نه؟ ببین حال روابطت چطوره. توی رابطه هات چی میگذره؟ بقیه چطور باهات رفتار می کنن؟ چه رفتاری باهات دارن؟ آیا برات ارزش قائل میشن... آیا بهت احترام میذارن؟ اگه همه اش کاملا خوب هست یعنی عزت نفس خوبی داری، اگه نه، یعنی باید روی عزت نفست کار کنی. عزت نفس یعنی احترام به خود و احترام گذاشتن به خود و وقتی تو خودت به خودت احترام نذاری، بقیه هم بهت احترام نمی ذارن. برای کار روی عزت نفس دوره پایه عزت نفس که اسمش من با من هست رو بهت معرفی می کنم که اساس زندگیت رو اصلاح می کنه. این دوره ۳۰ جلسه داره و بیش از ۱۵ ساعت تدریس توسط آقای یاسین رحمانی هست که با مبلغ ۱۰۰ هزار تومان (تقریبا رایگان!) خدمت شما تقدیم میشه.    
توضیحات بیشتر

دوره ایمان
وقتایی هست که ما می خوایم یه کار درست و خوب رو شروع کنیم ولی می‌ترسیم و توی سرمون پر میشه از نمیشه ها و... دوره ایمان از آقای یاسین رحمانی این موضوع تون رو حل می کنه، تغییر باورهای ریشه ای شما درباره ایمان به خداوند، ایمان به جهان هستی و ایمان به خود... این دوره خیلی قدرتمند هست و شما رو به این نقطه می رسونه که ایمان و عمل (از روی اجبار نه، از روی عشق و لذت) میشه بخشی از زندگی تون. ‌‌‌‌‌ روی دکمه توضیحات بیشتر بزن تا درباره اش بیشتر بخونی.    
توضیحات بیشتر


من نمی تونم احساساتم رو کنترل کنم، چکار کنم؟
اگه یه سری اتفاقات هی توی زندگیت تکرار میشن و انگار توی یه حلقه تکرار گیر کردی، یا بیشتر اوقات حالت خوب نیست، می تونی از تکنیک پاکسازی داده ها و باورهای درونیت به اسم هواپونوپونو استفاده کنی. تکنیکی بسیار قدرتمند و ساده. که اون رو می تونی با شرکت توی ماه ۱ سیستم رشد شخصی پاشو کامل و با مبلغ بسیار بسیار پایین (تقریبا رایگان!) ولی محتوای بسیار ارزشمند از آقای یاسین رحمانی یاد بگیری. با یادگیری هواپونوپونو، آرامش و ایمان و حل شدن مسائل زندگیت رو به خودت و زندگیت هدیه می دی...  
توضیحات بیشتر
۱۱ نشانه عزت نفس پایین
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخوردهای درون خطی
نمایش همه دیدگاه ها
Scroll to top
0
نظرتون رو درباره این نوشته با ما به اشتراک بگذارید!x
0
  0
  سبد خرید شما
  سبد خرید شما خالی استبازگشت به فروشگاه